Odborná kvalifikácia je spôsobilosť na výkon regulovaného povolania potvrdená dokladom o odbornej kvalifikácii vydaným v zahraničí.
Uznanie odbornej kvalifikácie znamená uznanie odbornej kvalifikácie získanej v zahraničí za rovnocennú s odbornou kvalifikáciou získanou na území Slovenskej republiky.
Uznanie odbornej kvalifikácie získanej v zahraničí sa vyžaduje na výkon povolaní, ktoré sú v Slovenskej republike regulované.
Regulované povolanie je povolanie, odborná činnosť alebo skupina odborných činností, ktoré možno vykonávať až po splnení podmienok stanovených slovenskými právnymi predpismi.
V Slovenskej republike sú regulované napríklad tieto povolania:
Podrobnejší zoznam je k dispozícii na stránke Európskej komisie:
http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof
Áno, povolania, ktoré nie sú regulované, môžete vykonávať bez uznania odbornej kvalifikácie.
Áno, pretože to isté povolanie môže byť považované za regulované alebo neregulované podľa toho, či sa vykonáva v pracovnom pomere alebo samostatne ako podnikanie. Napríklad povolania murár, tesár, kaderník alebo prekladateľ je možné vykonávať v pracovnom pomere bez uznania odbornej kvalifikácie (neregulované povolania), ale na ich samostatný výkon ako podnikanie sa vyžaduje uznanie odbornej kvalifikácie (regulované povolania). Niektoré regulované povolania (napríklad advokát) však nemožno vykonávať v pracovnom pomere, ale len ako podnikanie (slobodné povolanie), a preto si vždy vyžadujú uznanie odbornej kvalifikácie.
Ak je dané povolanie regulovaným povolaním, musí byť vaša odborná kvalifikácia najprv uznaná príslušným orgánom. Ak dané povolanie nie je regulované, formálne uznanie odbornej kvalifikácie sa nevyžaduje a zamestnávateľ individuálne posúdi vašu odbornú kvalifikáciu a rozhodne sa, či vás zamestná.
Ak je dané povolanie regulovaným povolaním, musí byť vaša odborná kvalifikácia najprv uznaná príslušným orgánom. Ak dané povolanie nie je regulované, formálne uznanie odbornej kvalifikácie sa nevyžaduje, a ak spĺňate podmienky nekvalifikačného charakteru (vek, bezúhonnosť apod.), môžete začať podnikať.
Áno, na účely uznania odbornej kvalifikácie je relevantné, či ste občanom členského štátu alebo tretieho štátu.
Za členské štáty sa považujú členské štáty Európskej únie, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.
Za tretie štáty sa považujú všetky štáty, ktoré nie sú členskými štátmi.
Na občanov členských štátov sa vzťahuje priaznivejší režim uznávania odborných kvalifikácii, ktorý predstavuje smernica Európskeho parlamentu a Rady č. 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorá je transponovaná do slovenskej legislatívy. Podľa tejto osobitnej úpravy majú občania členských štátov nárok na automatické uznanie ich kvalifikácie v niektorých povolaniach (lekár, zubný lekár, veterinárny lekár, sestra, pôrodná asistentka, farmaceut, architekt) alebo zjednodušený postup uznávania (advokát), ako aj na uznanie ich odbornej praxe na účely výkonu remeselných, výrobných a obchodných činností.
Nie, uznanie odbornej kvalifikácie občanov tretích štátov je možné aj v týchto prípadoch, avšak nie je automatické. Príslušný orgán teda posúdi odbornú kvalifikáciu občana tretieho štátu individuálne a rozhodne, či jeho odbornú kvalifikáciu možno v Slovenskej republike uznať.
Áno, s občanmi členských štátov sú zrovnoprávnení podľa komunitárnych smerníc títo občania tretích štátov: